Overall Results
Category | min:sec | ||
1 | Mike Ewing | Youngster | 17:49 |
2 | Matt Denley | Youngster | 18:08 |
3 | Ashley Cowley | Youngster | 18:11 |
4 | Paul Keane | Youngster | 18:21 |
5 | Luke Moneley | Youngster | 18:27 |
6 | Alex Miller | Youngster | 18:39 |
7 | Tom Bishop | Masters F+ | 18:58 |
8 | Steve Aquilina | Masters C-E | 19:17 |
9 | Rob Williams | Youngster | 19:24 |
10 | Charles Harrison | Masters C-E | 19:30 |
11 | Richard Lonergan | Masters C-E | 19:37 |
12 | William Medlicott | Masters C-E | 19:56 |
13 | Geoff Potts | Masters F+ | 20:02 |
14 | Mark O'Brien | Masters C-E | 20:37 |
15 | Geoff Peel | Masters F+ | 20:38 |
16 | Dick Findlay | Masters F+ | 20:53 |
17 | Elli Kirk | Women | 20:54 |
18 | Dave Ford | Masters C-E | 20:56 |
19 | Malcolm Cook | Masters F+ | 21:13 |
20 | Roy Davies | Masters C-E | 21:25 |
21 | Oliver Lewis | Masters C-E | 21:27 |
22 | Rachael Doyle | Women | 21:41 |
23 | Adrian Ballardie | Masters F+ | 22:04 |
24 | Frank Webb | Masters F+ | 22:41 |
25 | Simon Murby | Masters C-E | 22:55 |
26 | Nanyamka Brown | Women | 23:23 |
27 | Sidrah Shafaq | Women | 24:27 |
28 | Hugh Davy* | Masters F+ | 28:16 |
Alan ("Willy") Almand | Masters F+ | DNS | |
Francis Brown | Masters F+ | DNS | |
Deborah Mallinson | Women | DNS | |
Basil Amin | Youngster | Scr. | |
Indiajane Jeffery | Women | Scr. |
Handicap Results
Category | min:sec | H'cap (Sec) | ||
1 | William Medlicott | Masters C-E | 16:41 | 195 |
2 | Ashley Cowley | Youngster | 16:51 | 80 |
3= | Mike Ewing | Youngster | 17:49 | 0 |
3= | Elli Kirk | Women | 17:49 | 185 |
5= | Steve Aquilina | Masters C-E | 17:52 | 85 |
5= | Luke Moneley | Youngster | 17:52 | 35 |
7 | Tom Bishop | Masters F+ | 17:53 | 65 |
8 | Richard Lonergan | Masters C-E | 17:57 | 100 |
9 | Matt Denley | Youngster | 17:58 | 10 |
10 | Paul Keane | Youngster | 18:06 | 15 |
11 | Dave Ford | Masters C-E | 18:11 | 165 |
12 | Geoff Potts | Masters F+ | 18:12 | 110 |
13 | Alex Miller | Youngster | 18:14 | 25 |
14 | Malcolm Cook | Masters F+ | 18:18 | 175 |
15 | Dick Findlay | Masters F+ | 18:23 | 150 |
16 | Roy Davies | Masters C-E | 18:25 | 180 |
17 | Oliver Lewis | Masters C-E | 18:27 | 180 |
18 | Adrian Ballardie | Masters F+ | 18:34 | 210 |
19 | Charles Harrison | Masters C-E | 18:35 | 55 |
20 | Rachael Doyle | Women | 18:36 | 185 |
21 | Mark O'Brien | Masters C-E | 18:52 | 105 |
22 | Geoff Peel | Masters F+ | 18:53 | 105 |
23 | Rob Williams | Youngster | 18:54 | 30 |
24 | Frank Webb | Masters F+ | 19:01 | 220 |
25 | Simon Murby | Masters C-E | 19:20 | 215 |
26 | Nanyamka Brown | Women | 19:38 | 225 |
27 | Sidrah Shafaq | Women | 20:37 | 230 |
28 | Hugh Davy* | Masters F+ | 24:16 | 240 |
* Hugh Davy was awarded the "Ancient Mariner Tankard" as the oldest participant to complete the race.